Jsou stále považovány za "krávy chudých"?
Koza je po tisíce let společnicí člověka a dává mu mnoho darů, mléko, maso, kůži a také přízeň. V dnešní době existují projekty, kde jsou kozy hlavním zprostředkovatelem cesty z chudoby v nejzaostalejších částech světa. Kozí mléko plní výživovou funkci u dětí alergických na bílkovinnou složku u kravského mléka. Vědci zjistili, že mastné kyseliny (kaprinová, kaprylová a kapronová) obsažené v tuku kozího mléka snižují životaschopnost nádorových buňek až o 70%*.
Naše zkušenosti s chovem hovězího nás nabádaly, že koza, to je taková malá kráva. Je to přežvýkavec, má paznehty, vemeno, dojí mléko. To jsme si naběhli! Snad jen bachor je stejný, jen menší. Ale vše ostatní je jinak. Jiné, skoro opačné výživové i veterinární aspekty (navíc žádný veterinář nechce ke kozám jezdit), jiné chování, jiné mléko, jiná reprodukce, jiný odchov. Takže vše se učit od začátku. Objeli jsme pár chovatelů, ale každý si to dělá (chová) po svém. Tedy vlastní cesta, metoda vlastního nabití si huby...
Drzá, tvrdohlavá, mlsná, velmi společenská, schopná naučit se lecjakým kejklířským kouskům, tak to je ANGLONUBIJSKÁ KOZA. Kozy tohoto plemene tvoří hlavní stádo na naší farmě.